Čudovita socvetja lukov

Konec pomladi se na vrtu začnejo odpirati ognjemetom podobna socvetja okrasnih lukov. To je precej raznolika skupina, ki s svojim atraktivnim videzom pritegne poglede. Z njimi lahko gredi dodamo tudi višino. Ker zavzamejo zelo malo prostora na tleh, jih lahko posadimo kadar koli, tudi ko je greda že popolnjena.
Velika pestrost lukov
Številne botanične vrste in sorte lukov se ponašajo z višino. Na koncu stebel se odprejo čudovita kroglasta socvetja. Izredno visoke poganjke lahko najdemo pri orjaškem luku (Allium gigantea), ki požene več kot 150 cm visoka stebla z gostimi temno škrlatnimi socvetji. Le nekoliko nižji so luki, ki jih lahko kupimo v vrtnarijah. Med njimi so dobro poznane sorte, denimo Globemaster, Purple Sensation in Mount Everest. Čeprav vse tri zrastejo do 100 cm višine, se razlikujejo v barvi cvetov. Prva ima škrlatna, druga rožnata, tretja pa bela socvetja.

Če želite modra socvetja, izberite modrikasti luk (A. caeruleum), ki izvira iz Azije. Ne doseže sicer višine prejšnjih sort, a je vseeno čudovit dodatek za okrasni vrt. Nižje vrste lukov se ponašajo z večjo raznolikostjo barv. Med njimi najdemo rožnato cvetoč A. oreophilum, nežno rožnat A. unifolium, škrlaten A. cernuum, bel A. amplectens Graceful Beauty in rumeno cvetoč A. moly. Precej nenavadne cvetove ima sorta Hair, pri kateri je socvetje pravzaprav polno mladih rastlin, kar mu daje videz zelenih laskov.
Čeprav večina okrasnih lukov zacveti konec pomladi ali na začetku poletja, lahko z nakaterimi vrstami njihovo sezono posaljšate tudi proti začetku jeseni. Odlična izbira za pozno sezono je sorta Millenium, ki bo vrt tudi v drugi polovici poletja polepšala z gostimi rožnatimi socvetji. Njegove cvetove bodo pogosto obiskovali številni opraševalci. Za višjo rastlino pa izberite sorto Allium Drummer, ki bo zacvetela z zelo kompaktnimi socvetji polnimi škrlatno-rdečih cvetov z belimi robovi.
Sajenje in nega
Okrasni luki najbolje uspevajo na sončnem rastiščui lokaciji. Tla naj bodo dobro odcedna, saj lahko drugače pride do gnitja in propada čebulic. Če so tla težka, v njih pa voda pogosto zastaja, v sadilno jamo dodajte 5 cm debel sloj grobega peska, ki bo služil kot drenaža. Čebulice okrasnih lukov posadimo na globino, ki je enaka 3 do 4 višinam čebulice, kar nanese od 10 cm pri nizkih vrstah (npr. A. moly) do 30 cm pri orjaškem luku (A. giganteum). Med posameznimi čebulicami naj bo 8 do 10 cm presledka (oz. 20 cm pri velikih vrstah), da bodo rastline imele dovolj prostora za korenine in poganjke.

Na gredi okrasne luke posadite na mesto, ki bo kasneje v sezoni skrito s poganjki trajnic. Tako boste zakrili njihove neugledno liste, ki navadno začnejo rumeneti že v času cvetenja. Kljub temu listje odstranite šele, ko je povsem porumenelo. Listi namreč dajejo čebuli zalogo hranil, da bo prihodnje leto ponovno pognala in zacvetela. Liste najlažje odstranite tako, da jih narahlo povlečete in odtrgate. Če se list ne odtrga zlahka, še ni povsem odmrl in ga še nekaj časa pustite na rastlini. Druge oskrbe rastline ne rabijo. V sezoni jih navadno ni potrebno zalivati, saj imajo luki radi bolj suha tla. Precej nezahtevni so tudi glede gnojenja, zato jih pognojimo samo na začetku sezone.
Dobro se obnesejo tudi v loncih
Če želite gojiti okrasne luke v loncih, naj bodo ti dovolj globoki, vsaj 30 cm, in z drenažnimi luknjami, da ne zastaja voda. Uporabimo dobro drenažno mešanico za lončnice z dodatkom grobega peska. Čebulice posadimo enako kot na gredi, vendar lahko med njimi pustimo le 5 do 10 cm prostora. V lonec premera 60 cm bomo tako lahko posadili 3 do 4 čebulice večjega luka, kot sta Gladiator in Globemaster. Lonec postavimo na polno sonce in varčno zalivajte, saj imajo okrasni luki raje sušnejšo oz. le rahlo vlažno zemljo. Za prezimitev lonce izolirajte s slamo ali jih pred zimo prestavite na zaščiteno mesto. Ob ustrezni negi bodo okrasni luki v loncih uspevali in cveteli iz leta v leto.

Lonci so tudi odličen način, če želite luke gojiti za rezano cvetje, saj jih lahko po odstranitvi cvetov, premaknemo na manj očitno mesto na vrtu. Cvetovi lukov bodo v vazi zdržali tudi do dva tedna. Za preprečevanje čebulnega vonja je potrebno redno menjavati vodo ali pa dodati v vazo nekaj kapljic belila, saj se čebulni vonj okrepi zaradi delovanja bakterij.
Okrasni luki so čudovite okrasne čebulice, ki jih lahko posadite in nanje skoraj povsem pozabite, a vas bodo vseeno vsako leto nagradili s svojimi prelepimi socvetji.
Besedilo in fotografije: Matevž Likar